Dzieci - niezależnie od wieku nastawione są na poznawanie otoczenia, sięganie po tematy tabu dorosłych poprzez naśladowanie Rodziców, szukanie nowych doznań, najczęściej- żeby nie było nudno - z rówieśnikami. Narkotyki, obok alkoholu i tytoniu, to niestety jeden z bardziej kuszących fragmentów życia młodych ludzi. Narkotyki to środki odurzające, pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Mają bardzo negatywny wpływ na organizm: „zabijają” uczucia wyższe takie jak miłość, współczucie a także definitywnie zmieniają zachowanie.

NARKOTYKI ZAGRAŻAJĄ ZDROWIU I ŻYCIU CZŁOWIEKA

Popularne narkotyki

Marihuana – pali się je w fajkach, skrętach z bibułek, szklanych lufkach

nazwa potoczna: marycha, traw(k)a, gandzia, bakanie, zioło, dżoint, skręt, blant, ziele, hasz,

skun

po zażyciu: powiększone źrenice, zwiększony apetyt, senność, pobudzenie ruchowe, brak koordynacji ruchowej, kaszel

oczekiwania próbujących: euforia, radość, pobudzenie, gadatliwość, napady śmiechu

konsekwencje: zmienność nastroju, nieadekwatne do rzeczywistości reakcje, brak motywacji do działania, spadek zainteresowania dotychczas istotnymi celami (szkoła, hobby, grupa rówieśnicza, sympatia), zaburzenia orientacji w realiach, wycofanie emocjonalne

Pełny tekst w PDF

W domu pojawiają się nowe przedmioty i produkty mogących służyć do przyjmowania substancji psychoaktywnych np. fifki, zapalniczki, łyżeczki, bibułki, kawałki okopconej folii aluminiowej, igły i strzykawki, waciki, paczuszki w foliowych opakowaniach, kleje, tabletki, proszek, sproszkowane zioła, bryłki itp.

Pełny tekst w PDF

Sygnały ostrzegawcze mogące wskazywać na zażywanie przez dziecko substancji psychoaktywnych:

Jeżeli podejrzewacie Państwo, że Wasze dziecko zażywa narkotyki, a wyczerpaliście już inne sposoby, by zdiagnozować sytuację - możecie sprawdzić to za pomocą testu. W większości aptek dostępne są testy, które wykrywają narkotyki w moczu na obecność amfetaminy, kokainy, morfiny, THC (marihuany, haszyszu).

Pełny tekst w PDF

TESTY do wykrywania narkotyków w moczu